Google Analytics Hesabı Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım

Google Analytics Hesabı Kurulumu ve Ayarları Nasıl Yapılır

Google analytics hesabı ile website/e-ticaret sitenizin trafiğini ve tüm istatistiklerini takip edebilirsiniz. E-ticaret siteniz için dönüşümleri takip edebilir ve çeşitli hedefler belirleyebilirsiniz. Google analytics hesabı ile başlıca neleri takip edebiliyoruz göz atalım.

 • Google analytics ile websitenize gelen trafiğin, hangi kaynaklardan geldiğini, ne kadar süre geçirdiğini ve kaç sayfa gezdiğini görebilirsiniz.
 • Google analytics e-ticaret dönüşüm izleme ile, e-ticaret dönüşüm oranı, oturum başına değer ve ortalama sipariş değerini izleyebilirsiniz.
 • Belirlenen hedefler doğrutusunda müşterilerinizin sipariş süreci tamamlanıncaya kadar geçen davranışlarını izleyebilirsiniz.
 • Ürün performansları ile ürünlerinizin kaç adet satıldığını ve toplam cirosunu görebilirsiniz.
 • Web sitenizin en çok hangi sayfalardan giriş-çıkış yapıldığını, e-ticaret sitesi ise sayfaların e-ticaret dönüşümlerini izleyebilirsiniz.
 • Sayfa açılış hızlarını farklı tarayıcılardan görebilir ve hız önerilerinden faydalanabilirsiniz.
 • Google analytics ile adwords hesabınızı bağlayarak reklam kampanyalarınızı detaylı olarak izleyebilirsiniz.
 • En iyi dönüşüm yolları ile organik ve ücretli reklam trafiğinizin uyumunu kontrol edebilirsiniz.
 • Sosyal medyadaki etkileşimleri takip edebilirsiniz.
 • Web sitenize giriş yapanların hangi dili kullandıkları ve hangi ülkelerden giriş yaptıklarını takip edebilirsiniz.
 • Yeni ve geri gelen ziyaretçilerin e-ticaret dönüşümlerini takip ederek pazarlama stratejilerinizi belirleyebilirsiniz.
 • Ziyaretçilerinizin hangi mobil kaynaktan erişim sağladığını izleyebilirsiniz.

Ve google analytics ayarlarını yaparak bir çok farklı takip aracından faydalanabiliriz.

Google analytics kurulum ve ayarları;

En kısa yoldan gmail hesabınızda login iken analytics.google.com sayfasına gidip “kaydolun” butonuna tıklayın.

Google Analytics'i kullanmaya başlayın

1. adımda neleri izlemek istersiniz başlığı ile hesap adınızı, site adı, site url, kategori ve ülke seçiminden sonra izleme kimliği edinin butonuna tıklayın

1.adim neleri izlemek istersiniz

2. adımda ülke seçip, google analytics hizmet sözleşmesi şartlarını seçip kabul ediyorum butonuna tıklayın.

Google analytics hizmet sözleşmesi şartları

3.adımda google analytics’in verdiği kodu yönergeler ile web sitenizde uygun kod bölümüne eklemeniz gerekiyor. Ancak artık bir yazılımda kodun tamamı yerine UA- ile başlayan izleme kodunu ilgili yerine eklemeniz yeterli.

izleme kimliği

4.adımda sol alt bölümde yönetici > hesap > hesap ayarları kısmında hesap adını yazıp kaydet butonuna tıklayın.

hesap ayarları

5.adımda yönetici > mülk >  mülk ayaları kısmında, mülk adını, web site url, varsayılan görünümü ve sektörü seçtikten sonra web master tools kullananlar search consol ayarlayıp kaydet butonuna tıklayın.

google analytics mülk ayarları

6.adımda yönetici > görünüm > görünüm ayarları kısmında görünüm adı, web site url, ülke-saat ve e-ticaret siteleri için para birimini kontrol edip kaydet butonuna tıklayın. Site içi arama ayalarını ve google adwords bağlantısını yaptıysanız bu kısımda görünecektir.

google analytics görünüm ayarları

7.adımda hedef belirmek için yönetici > görünüm > hedefler kısmında yeni bir hedef oluşturabilir ve google analytics > dönüşümler > huni görselleştirme kısmında oluşturduğunuz hedefleri takip edebilirsiniz. Sepete ürün atıldıktan sonra ödeme aşamasına kadar geçen aşamalarda müşteri davranışları için bir hedef belirleyelim;

1- Hedef oluşturma; şablon > gelir alışverişi tamamlamayı seçip devam et butonuna tıklayın.

google analytics hedef-hedef oluşturma

2- Hedef açıklama; hedef açıklamasına hedef adı belirtip tür olarak hedefi seçin ve devam et butonuna tıklayın.

google analytics hedef-hedef açıklama

3-Hedef ayrıntıları; sipariş oluşturulduğunda gelen teşekkür sayfasını “şununla başlar” seçerek yazın. Total ciroyu izleyebilmek için değer kısmını kapatın. Dönüşüm hunisi kısmına sepetten sonraki tüm ödeme aşamalarını zorunlu mu yu aktif ederek aşağıdaki görseldeki gibi girin ve kaydet butonuna tıklayın.

google analytics hedef-hedef ayrıntıları

8. adımda yönetici > görünüm > e-ticaret ayarları; “e-ticareti etkinleştirin” açık, “ilgili ürünleri etkinleştir” kapalı ve “geliştirilmiş e-ticaret raporlarını etkinleştir” açık yaptıktan sonra kaydet butonuna tıklayın. Bütün bunları yaptıktan sonra Google analytics izlemede e-ticaret dönüşümleri göremezseniz, yazılım firmanıza durumu bildirmeniz yeterli olacaktır. Ücretsiz hazır yazılım paketi(woocommerce, opencart) kullananlar basit bir eklenti ile aktif edebilirler.

google analytics e-ticaret kurulumu

×